עורך דין צוואות

לייעוץ מקצועי השאירו פרטים

הלקוחות מספרים

חדש באתר

עורך דין צוואותעורך דין צוואות הוא הגורם המשפטי אשר מסייע לאדם מסוים או לבני זוג כדי להכין צוואה אשר מביעה את הרצון שלהם לאופן חלוקת רכושם וממונם על פי ראות עיניהם. 

עורך דין צוואות 

בדרך כלל בגיל מבוגר כאשר החשיבה היא עדיין צלולה, אזרחים רבים מחליטים להכין צוואה. המטרה העיקרית היא כדי למנוע מחלוקות עתידיות בין בני המשפחה בנושא חלוקת הרכוש והממון. הדבר חשוב פי כמה כאשר מדובר בבני זוג אשר אלו עבורם הנישואים השניים או השלישיים ולכל אחד מהם יש ילדים ממערכות נישואין קודמות. 

כדי שהדבר לא יהיה סבוך ויוביל לוויכוחים ואף להתנהלות משפטית, מעדיפים בני הזוג להכין צוואה שבה הכול יהיה רשום באופן ברור ביותר, באופן חד משמעי לגבי אופן החלוקה של רכושם וממונם. 

כדי לבצע מהלך זה, הם נעזרים בסיוע מקצועי של עורך דין צוואות אשר עוסק בנישה ספציפית זו לאורך שנים רבות, הוא מכיר סוגיה זו על כל רבדיה ולכן הוא זה שיכול להמליץ ללקוחות,  כיצד לבצע מהלך משפחתי חשוב זה. 

עורכי דין צוואה 

בשלב ראשון נפגשים עורכי דין צוואה עם הלקוחות לסיעור מוחות כדי לקבל רקע על אילן היוחסין המשפחתי, להבין מהו קו החשיבה שלהם, מהן ההתלבטויות ולנתב את דרכם.

ברוב המקרים מחליטים ההורים, לחלק את הרכוש והממון לילדיהם במידה שווה אלא אם אחד מהם כבר קיבל בעבר סכום כסף נכבד, כמו לדוגמה עבור רכישת דירה ולכן תתבצע התחשבנות הוגנת בעת עריכת הצוואה כך שאחיו יזכו בנתח שווה ולא יוצר מצב שבתחשיב הכללי הם קיבלו סכומים פחותים ממנו.. 

סוגי הצוואות בישראל 

בישראל קיימות כמה סוגים של צוואות שיש להן תוקף משפטי:

 • צוואה בכתב יד.
 • צוואה בעל פה.
 • צוואה שהוכנה על ידי עורך דין.

 

צוואה בכתב ידצוואה בכתב יד

סוג זה של צוואה נכתב על ידי האדם שהצוואה מתייחסת לנכסיו. הוא כותב אותה בעצמו או נעזר בבני משפחה או בחברים. כדי לוודא שאכן הוא זה שעומד מאחורי המידע הרשום בצוואה, הוא חייב לכתוב בעצמו לפחות חלק מהצוואה בכתב ידו, כדי שיוכח ללא ספק שהוא זה שכתב את הפרטים והם על דעתו. בתום כתיבת הצוואה חייבים לחתום עליה שני עדים שנכחו במעמד זה, הם בחתימתם יעידו שאכן הוא זה שכתב או הכתיב אותה והדבר נעשה כשהוא היה צלול ולכן התוכן תואם את החלטותיו.

כדי להעניק תוקף חוקי לצוואה מסוג זה לאחר מותו של כותב הצוואה, בית המשפט ממנה גרפולוג מקצועי שיבחן את כתב היד ויעניק את אישורו לכך שמדובר בכתב יד זהה ואין כאן חשש לזיוף לצורך הטיית הצוואה לצד זה או אחר. הבדיקה נערכת בהשוואה לרישומים קודמים של אדם זה במסמכים אחרים שלו כדי לבצע התאמה מושלמת על פי ייחודה של הכתיבה ונראותה.

אם הכול תקין, בית המשפט מעניק לצוואה בכתב יד תוקף חוקי.

צוואה בעל פה

צוואה בעל פה נמסרת על ידי אדם שנמצא על ערש דווי והוא מבקש להכין צוואה מסוג זה, כיוון שלא הספיק להכין צוואה מסודרת ולאור העובדה שזמנו כנראה קצר הוא מבקש בדרך זו לחלק את רכושו ואת ממונו.

בעת מסירת הפרטים הללו, חייבים להיות שני עדים שנוכחים אתו יחד והם אנשים שדוברים את שפתו באופן מוחלט וכך יבינו את כל מה שהוא אומר.

לאחר שאדם זה מסר את כל המידע, מעלים זאת על הכתב ומכינים זיכרון דברים עם כל הנקודות שעליהן הוא דיבר ומלוא ההנחיות שהעביר. שני העדים חותמים שמדובר במידע המלא שהועבר על ידי האדם החולה.

כדי להעניק למסמך זה תוקף משפטי מעבירים אותו לרשם של בית המשפט לענייני משפחה הממוקם בסמוך לעיר מגוריו של אדם זה, תוך מתן הסבר מפורט על הנסיבות שהובילו לביצוע צוואה חריגה בעל פה לאור הסיטואציה המיוחדת.

לצוואה בעל פה יש תוקף של חודש אחד בלבד ולאחר מכן היא לא תקפה. אם האדם הולך לעולמו, מבצעים את האמור בצוואה ואם מצבו משתפר והוא מעוניין שתהיה לו צוואה, עליו להכין צוואה בכתב יד או צוואה באמצעות עורכי דין צוואה כדי שיהיה לכך תוקף חוקי לאורך זמן, לאור העובדה שתוקפה של הצוואה בעל פה מסתיים תוך פרק זמן קצר.

צוואה שהוכנה על ידי עורך דיןצוואה שהוכנה על ידי עורך דין

הצוואה המקובלת ביותר היא זו שמכינים עורכי דין צוואה בהתאם להנחיות של הלקוחות. הדרך הנכונה היא להתייעץ עם עורך הדין ולקבל מידע מהן הדרכים המקובלות והמומלצות של אופן העברת הרכוש והממון כדי שהבעלים יתכנן את רישום הצוואה על כל המשתמע מכך.     

צוואה הדדית 

עבור בני זוג שחיים יחד, מבצע עורך דין צוואות צוואה הדדית שמשמעותה היא שמדובר בצוואה זהה. לאחר שבן הזוג הראשון הולך לעולמו, יוציאו אל הפועל חלק אחד של הצוואה שבו בדרך כלל מעבירים לילדים חלק מהממון והיתרה נשארת בידיו של בן הזוג שנותר בחיים. ולאחר שבן הזוג השני ילך גם הוא לעולמו, היורשים יבצעו את האמור בכל מסמך הצוואה.

המידע הרשום בצוואה 

בעלי הצוואה מקפידים לרשום בה כל פרט שהוא בעל ערך כספי כמו לדוגמה:

 • נכסים בארץ ובחו"ל.
 • פרטי חשבונות בנק בארץ ובחו"ל.
 • חסכונות שיש בהם כספים – בשוק ההון, קופות פנסיה, קופות גמל, בנקים, חברת ביטוח, חברות השקעות ועוד.
 • מניות בחברות פרטיות או ציבוריות.
 • אופציות בחברות.
 • תכשיטים יקרי ערך.
 • מוצרים בעלי ערך כספי וסנטימנטלי הקיימים בביתם.

חלוקת הנכסים והממון 

בתום רישום כל המידע המפורט, רושמים בעליהם באופן מדוקדק כיצד תתבצע חלוקת הרכוש, אם באופן שווה לכל הילדים או פירוט איזה נכס יעבור למי מילדיהם, אופן חלוקת הכספים אם יועברו לדוגמה לנכדים כשיגיעו לגיל 18 , לגבי פריטים ספציפיים כמו תכשיטים יצורף תיאור או תמונה והסבר מדויק לגבי כל מוצר ולמי הוא מיועד. הנושא החשוב ביותר הוא להיות מדויקים וחד משמעיים כדי שלא יוצר מצב שעלולות להיות לסעיף מסוים שתי משמעויות, או פרשנויות שיובילו למחלקות בעת קיום הצוואה. 

צוואות של אנשי עסקים צוואות של אנשי עסקים 

הצוואות של אנשי עסקים הן מעט מורכבות יותר, כיוון שמעבר לנושא הפרטי קיימת חלוקת הרכוש של העסק. 

בכל עסק ההתנהלות היא שונה בהתאם לאופייה של הפעילות העסקית, למעורבות של דור המשך שעובד בעסק וחלוקת התפקידים בהיעדרם של מקימי החברה. 

במקרים רבים מצרפים לצוואה מסמך המגדיר באופן מדויק את אופן חלוקת העסק, על פי שוויו, השותפים בו, התשלומים שיועברו לדור ההמשך השני והשלישי,  חלוקת דיבידנדים ותשלומי רווחים פחותים גם לדור ההמשך שבחר לא לעבוד בעסק.

מדובר בנושא סבוך ומורכב אשר מתבצע באמצעות עורכי דין צוואה אשר מומחים לנישה זו. 

ייפוי כוח מתמשך 

בשנים האחרונות הנהיג משרד המשפטים מסמך חדש ששמו ייפוי כוח מתמך. עורכי דין שעברו הסמכה לכך, מורשים להכין מסמך זה עבור הלקוחות שלהם.

מסמך זה עוסק בנושא הקשור לצוואה ומכיל מידע ספציפי על דרכי ההתנהלות במצבים שונים בעתיד. לאור מקרים רבים שהתרחשו בקרב משפחות שונות, נוצר הצורך להפקת מסמך זה ולכן רבים מבני האוכלוסייה המבוגרת כבר נעזרו בעורכי הדין הללו כדי להכין מסמך זה. 

במסמך זה כאשר הלקוחות צלולים בדעתם, מקבעים את תוואי הדרך במקרה שהם בעתיד לא יהיו עצמאיים ולא יוכלו לטפל בענייניהם השוטפים. הם יקבעו מראש מי יטפל בנושאים השונים:

נושאים מנהליים 

 • מי יטפל בכל הקשור לנכסים שלהם, אם למכור או להשכיר אותם. 
 • כיצד להתנהל מבחינה פיננסית אם האדם יהיה במוסד סיעודי בעניין התשלומים השוטפים, מתוך הכספים הקיימים, על ידי השכרת הדירה או כל דרך אחרת. 
 • מי יטפל באופן שוטף בענייני הבנקים.
 • מי יטפל בכל תחום אחר שבו עסק אדם זה, כל עוד הדבר היה אפשרי.

נושאים בריאותיים 

כשהאדם צלול הוא חושב קדימה ונותן הנחיות כיצד להתנהל בנושאים הללו, מתבצע פירוט של כמה מצבים בריאותיים אפשריים והנחיות מדויקות לגבי כל אחד מהם בעת הצורך:ייפוי כוח מתמשך צוואות

 • אם לאפשר טיפולים כימותרפיים
 • אם לאפשר ניתוחים
 • טיפול סיעודי בבית או בבית אבות סיעודי
 • כל נושא רלוונטי ספציפי נוסף.

כל אדם מחליט אם הוא מעוניין שאת כל הנושאים הללו ינהל אחד מילדיו, או לחלק זאת בין הילדים על פי חלוקה של נושאים כספיים על ידי אחד מהם ונושאים הקשורים לבריאות ולגוף על ידי ילד אחר או על ידי אשתו של אדם זה. את כל ההחלטות הספציפיות הללו רושמים במסמך ייפוי כוח מתמשך.

עד לא מכבר היו מקרים שבני המשפחה הוציאו מסמך אפוטרופסות לרכוש או לגוף כדי לטפל במצבים שונים הקשורים לנכסים, ממון או גופם של בני המשפחה.

אך רבים מהם התלבטו בנקודות שונות כיצד לנהוג והתשתדלו לחשוב על הדברים מנקודת הראייה של בן המשפחה ולמלא את מה שהוא היה רוצה שיתבצע.

כאשר קיים מסמך ייפוי כוח מתמשך, הבעיה הזו נפתרה כיוון שיש הנחיות מדויקות כיצד לפעול במקרים השונים וכך בני המשפחה מבצעים זאת הלכה למעשה.

 

עורכי הדין המומחים של טופ עורכי דין יעשו לכם סדר בנושא הכנת צוואה, השאירו פרטים ונשוחח בהקדם.