עורך דין לענייני עבודה

לייעוץ מקצועי השאירו פרטים

הלקוחות מספרים

חדש באתר

עובדים ומעסיקים שנמצאים משני צדי המתרס זקוקים מעת לעת לסיוע, או לייעוץ של עורך דין אשר מתמחה בתחום מורכב זה.

עורך דין לענייני עבודה

עורך דין לענייני עבודה מייעץ ומלווה עובדים שנקלעו לבעיות מול המעסיק הנוכחי או הקודם שלהם ויש ביניהם חילוקי דעות שנובעים בדרך כלל מנושאים כספיים, מיצוי זכויות, המשך עבודה ועוד. בחלק מהמקרים הדברים ברורים והחוק עומד לצידו של העובד. אך יש גם מקרים אחרים שהם מורכבים ויש לבדוק אותם באופן מעמיק.

במקרים הללו עובדים שוכרים את שירותיו של עורך דין לענייני עבודה. הם מעבירים לו את כל המידע המפורט על דברים שקרו במקום העבודה והם אלו אשר הובילו לסיטואציה הבעייתית. לאחר הבדיקה עורך דין לענייני עבודה מיידע את הלקוח שלו אם יש עילה למשפט, או שהסיכויים שלו לקבלת כספים הם קלושים כיוון שהחוק לא לצידו במקרה המסוים הזה ולכן אין כדאיות בהגשת תביעה.

יש לקוחות שיקבלו את דעתו של עו"ד מומחה זה ויש אחרים שיחלטו על אף הייעוץ לנסות את מזלם ולבצע מהלך של תביעה, כאשר הם מודעים לכך שאם התביעה תידחה או אם הם יפסידו במשפט, יהיה עליהם לשלם הוצאות שונות. כך שיוצר מצב שהם לא יקבלו את הכסף שלטענתם הם אמורים לקבל ובנוסף לכך יחולו עליהם הוצאות כספיות.

עורכי דין לענייני עבודה

חלק ניכר מתחום הפעילות של עורכי דין לענייני עבודה סובב בנושא עבודתן של נשים כיוון שיש חוקים ייעודיים לנושא זה. מעבידים אינם יכולים לפטר עובדת שנמצא בהיריון או לחלופין במהלך של טיפולי פוריות. כמו כן בתום חופשת הלידה על המעסיק להחזיר את העובדת לתפקיד זהה והוא לא יכול לפטר אותה פרק זמן מסוים. יש מעבידים שפועלים על פי החוקים הללו, אך בשנים האחרונות התופעה של מעבידים שמפטרים עובדות אף על פי שהן נמצאות בשלבים שונים של ההיריון, עולה באופן משמעותי.

כאשר נוצר מצב כזה, האישה פונה אל עורכי דין לענייני עבודה כדי שייצגו אותה מול המעסיק. האפשרות היחידה של מעסיק לפטר אישה במצב זה היא רק אם הוא קיבל לכך אישור מיוחד מהוועדה העוסקת בכך במשרד התמ"ת. אם המעסיק מוכיח שאין כל קשר בין הפיטורין לבין ההיריון, הוא יכול לקבל לכך אישור. אך אם המצב אינו חד וחלק, ברוב המקרים המעביד לא יקבל לכך אישור.

לכן במשרד עורכי דין לענייני עבודה מכינים מכתב מפורט למעסיק ובו הוא מפרט את הכספים שמגיעים ללקוחה שלו לאור העובדה שהיא פוטרה שלא על פי החוק.

אלו הן דרישות התשלום:

 • משכורות מלאות עבור כל החודשים שבהם היא לא תעבוד עקב הפיטורין. אם היא פוטרה לדוגמה בחודש החמישי להיריון יהיה עליו לשלם עבור כ – 5 חודשי עבודה.
 • תשלום עבור ימי החופשה, או צבירת ימי חופשה עבור החודשים הללו כפי שכתוב בהסכם ההעסקה של עובדת זו.
 • תשלום עבור ימי ההבראה כמקובל בהתאם לוותק שלה בחברה.
 • פיצוי עבור עוגמת הנפש, לאור העובדה שהיא כעת ללא עבודה בהיריון כאשר גם ככה הוא מצב רגיש אצל כל אישה.
 • כל פיצוי נוסף על פי הייעוץ של עורך דין לענייני עבודה.

לאחר קבלת המכתב הכולל דרישת תשלום מפורטת וסך הכול של כל העלויות מתבקש המעסיק להעביר סכום זה לחשבון בנק של העובדת תוך פרק זמן שנקבע מראש. אם המעביד מבצע זאת, העניין המשפטי הסתיים. אך אם הוא בוחר שלא להעביר את הכספים מסיבות כאלו ואחרות, יגיש עורך דין לענייני עבודה תביעה ויגיש אותה לבית המשפט לעבודה.

בתי המשפט לענייני עבודה בכל רחבי הארץ עמוסים מאד בתיקים רבים שיש לטפל בהם. לכן שני הצדדים ימתינו פרק זמן ארוך עד שיגיע מועד הדיון הראשון בעניינם. השופט אשר בחן את שתי התביעות ולאור ניסיונו הרב, אומר בדרך כלל לשני הצדדים כי להערכתו על המעסיק לשלם כספים לעובדת ולכן הוא מציע לשני הצדדים לצאת מהאולם, להגיע להבנות ולהסכמות, כדי לייתר את קיומו של המשפט שיכול להימשך שנים.

יש מקרים שבהם עו"ד של שני הצדדים מצליחים להגיע להסכמות ויש גם מקרים שבהם הדברים אינם מתקדמים ולכן התיק מועבר למגשר שאמור להגיע להסכמות שמקובלות על שני הצדדים. אם גם מהלך זה אינו צולח, אין ברירה, עורך דין בענייני עבודה מחזיר את התיק לבית המשפט כדי להתדיין בנושא זה בישיבות של בית המשפט אשר כוללות הצגות ראיות ועובדות שונות.

התעמרות של מעסיקים בעובדים

בתקופה האחרונה יש מצבים שבהם מעסיקים מתעמרים בעובדים, מתנהגים אליהם בצורה שאינה מכבדת כמו בצעקות ובשפה בוטה, יוצרים אפליה ואווירת העבודה היא בעייתית ביותר. לנוכח המצבים הללו לא אחת העובד מחליט להתפטר אך הוא פונה אל עורך דין לענייני עבודה שיטפל בעניין כואב זה ויתבע את המעסיק על כל ההתנהלות הזו. להתעמרות יש השלכות כמו אי קבלת מלוא השכר, פגיעה נפשית עמוקה בעובד ועוד.

בהתאם לכל מקרה ספציפי, עורכי דין לענייני עבודה מיידעים את הלקוח אם יש להם case משפטי או שאין טעם לתבוע את המעביד עקב סיבות שונות. אם ההחלטה היא לתבוע, נדרש העובד להכין מסמכים ותיעוד על מה שקרה בחברה, כדי להוכיח את טענותיו.

חשד לגניבה של עובדים

מצבים אישיים שונים מובילים לכך שיש עובדים שגונבים מהמעבידים שלהם, זה יכול להיות כספים, סחורות או שיתופי פעולה עם גורמים שונים, שמובילים לכך שהם יקבלו טובות הנאה. כאשר מעסיק חושד בעובד שלו שהוא מבצע מעשים מסוג זה, הוא יכול לבצע כמה פעולות:

 • לשכור את שירותיו של חוקר פרטי שיעקוב אחריו.
 • להגיש תלונה במשטרה.
 • להתעמת עם העובד ולהטיח בפניו את כל החשדות.
 • לעצור לו את העברת השכר, הפיצויים וכל הטבה נוספת, למרות שזה לא חוקי.

מדובר בנושא שהוא רגיש ובעייתי כאחד. המעביד כעוס ומתוסכל על כך שהעובד ביצע מעשים כאלו לכאורה והעובד חף מפשע עד שלא הוכח אחרת ולכן הוא כעוס על כך שהוא פוטר ובנוסף לכך על כך שהוא אינו מקבל שכר ופיצויים.

על פי החוק אי אפשר לא לשלם שכר ופיצויים המגיעים לעובד. עם זאת מדובר במקרה מיוחד ולכן גם בבתי המשפט בוחנים כל מקרה לגופו ועל פי היקפו. יש מקרים שבהם השופט יחליט כי יש לשלם לעובד את מלוא הכספים המגיעים לו ובמקרים האלו המעביד ישלם את הכספים על פי החלטת בית הדין אך מיד לאחר מכן הוא יתבע את העובד בתביעה אזרחית. יש מקרים אחרים שבהם השופט יחליט שלאור חומרת המקרה, אין לשלם לעובד זה את מלוא הכספים, אלא רק את חלקם.

ייעוץ משפטי לבכירים

מועמדים לתפקידי ניהול בכירים אמורים לחתום בדרך כלל על הסכמים אישיים ייחודיים הכוללים הטבות יוצאות דופן כמו בונוסים, אופציות ותנאי העסקה מיוחדים. לאור החשיבות הגבוהה של ההסכמים הללו, פונים הבכירים אל עורך דין בענייני עבודה כדי שיקרא את ההסכם באופן מעמיק וימליץ להם על שינויים שכדאי לבצע בהם, בקשות מיוחדות, תוספות וכו'.

בהתאם לחוות הדעת של עורך הדין המומחה, הלקוח פונה למעסיק החדש ומבקש שיבצע את השינויים הרלוונטיים.

 

מעבידים בהליך של פשיטת רגל

עסקים שנקלעו לקשיים כלכליים והוכרזו כפושטי רגל אינם מסוגלים לשלם לעובדים את הכספים המגיעים להם:

 1. שכר עבודה עבור חודשי העבודה האחרונים.
 2. דמי פיצויים.
 3. כספים לקרנות ההשתלמות, קופות פיצויים שקוזזו משכר העובדים, אך לא הועברו לחברות ההשקעות או חברות הביטוח.
 4. דמי הבראה
 5. ימי חופשה
 6. כל הטבה נוספת שרשומה בהסכם העבודה ולא מומשה בפועל.

העובדים שוכרים את שירותיו של עורך דין לענייני עבודה והם הופכים להיות חלק מהנושים, אך יש להם עדיפות על פני נושים אחרים כמו ספקים נותני שירות. האחריות על העברת מלוא התשלומים הללו לעובדים נופלת על המוסד לביטוח לאומי לאור העובדה שהמעביד העביר להם לאורך שנים דמי ביטוח לאומי עבור כל אחד מהעובדים.

נציגי מוסד זה בוחנים כל מקרה לגופו על פי המסמכים שמוגשים להם ובהתאם לכך מעבירים לעובדים את מלוא התשלומים כולל ריבית והצמדה. מדובר בהליך ארוך ומייגע, אך בסופו של דבר ברוב המקרים העובדים מקבלים את מלוא הכספים.

ליווי קבוע של עורך דין לענייני עבודה

כל נושא העסקת העובדים הוא במקרים רבים מורכב לאור סוגים שונים של משימות ושל התנהלות במקומות העבודה. התכיפות שבה מנהל משאבי אנוש או חשב השכר זקוק לייעוץ של עו"ד דיני עבודה היא גבוהה ולכן בחברות גדולות מעסיקים עורך דין לענייני עבודה באופן קבוע בשיטת הריטיינר. בדרך זו יש להם ליווי משפטי רציף לכל שאלה, בקשה או סיעור מוחות משותף, כדי להבין מקרה מסוים לעומק.

עו"ד המתמקצע בתחום דיני העבודה, מייעץ ללקוחות בכל מקרה מהי הדרך שבה החברה אמורה לפעול, על פי החוק ובהתאם לכך הם פועלים. דרך זו של טופ עורכי דין היא עדיפה כדי לא להיקלע לעימותים משפטיים מיותרים ויקרים.

תשלום פיצויים לפרילנסים

יש מקרים שבהם פרילנסים אשר מלווים עסקים באופן קבוע, מקבלים תשלום ומפיקים חשבונית מס וקבלה, זכאים לקבלת פיצויים בסיום העבודה שלהם אף על פי שלא היו ביניהם יחסי עובד מעביד. כאשר נוצרות מחלוקות בנושא זה, הפרילנסר מתייעץ בדרך כלל עם עורך דין לענייני עבודה אשר בוחן את תנאי ההעסקה, אורך הזמן שבו הם עבדו יחד, רמת המעורבות של הפרילנסר בעבודה השוטפת ואם מדובר בלקוח יחיד שלו או אחד מני רבים.

על פי הבדיקה הספציפית, עורך הדין יגיע למסקנה אם הוא עומד בקריטריונים הנדרשים או לא. אם התשובה היא חיובית, עו"ד זה יסייע לו בהתנהלות מול הספק כדי למצות את מלוא זכויותיו על פי החוק.

אי תשלום של פיצויים, שעות נוספות ותשלומים נוספים

עבור עובד שמסיים את עבודתו אצל המעסיק, יש לבצע גמר חשבון ולשלם לו את כל הזכויות שלו. ברוב מקומות העבודה פועלים כך. אך יש מקומות עבודה או מצבים שבהם העובד מקבל חלק מהכספים שלו והמעסיק לו מעביר תשלום בגין סעיפים מסוימים כראוי כמו שעות נוספות, דמי פיצויים מלאים, פדיון ימי חופשה ועוד.

לאור זאת העובד פונה אל עורך דין בענייני עבודה כדי שיבדוק את התחשיב. אם אכן לא שולמו לו מלוא הכספים, עו"ד זה יפנה בכתב אל המעסיק ויפרט את סך הכספים שעליו לשלם על פי החוק לכל אחד מהסעיפים הרלוונטיים.

בכל עניין הקשור לדיני עבודה הצוות המקצועי של top lawyers ישמח לסייע לכם.