מהו ייפוי כוח מתמשך?

לייעוץ מקצועי השאירו פרטים

הלקוחות מספרים

חדש באתר

 

ישנם נושאים בחיים שלא באמת מעוניינים לדבר או להתעסק בהם בחיי היום יום ושומרים את הטיפול בהם לרגע האחרון. אחד מהם הוא ייפוי כוח מתמשך  שחשוב לבחון ולבדוק מבעוד מועד את יתרונותיו של מסמך זה, בחירתו של ממונה בשעת הצורך ועוד. מסמך משפטי זה הוא למעשה אחד הצעדים האחראיים ביותר שאדם מחליט לעשות במקרה שבו הוא לא יוכל יותר לטפל בענייניו או ברכושו והוא מעניק את הסמכות לאדם אחר לטפל בהם כשיצטרך לעשות זאת. בהחלט ניתן להבין למה אנשים לא רצים לעו"ד על מנת לטפל בנושא, הרי אף אחד לא רוצה לחשוב שיום אחד הוא עלול לאבד את יכולותיו לנהל את ענייניו האישיים או הכלכליים. ובכל זאת אנחנו נבחן למה קיומו של ייפוי כוח זה הוא חשוב ואיך לעשות זאת נכון.

מהם היתרונות בייפוי כוח מתמשך?

אחד היתרונות הבולטים ביותר במסמך משפטי זה הוא שכל אדם בגיר שעבר את גיל 18 יכול למנות אדם אחר שיטפל בענייניו האישיים, הכלכליים או בנכסיו כאשר הוא צלול בדעתו. אותו אדם המעוניין למנות אדם אחר יכול לבחור מתי מיופה הכוח מטעמו לוקח את המושכות, על אילו נושאים הוא אחראי וכן הלאה. להבדיל ממינויו של אפוטרופוס שלמעשה התהליך מתבצע מול בית המשפט רק לאחר שאדם מאבד את יכולותיו לנהל את נכסיו, רכושו ולקבל החלטות רפואיות במקרה בצורך, עם ייפויי כוח מתמשכים האדם מחליט מי יטפל בנושאיו מבעוד מועד.

יתרון נוסף שחשוב להכיר הוא שהאדם שממנה מיופה כוח יכול למנות מספר מיופיי כוח כך שלמעשה כל אחד יכול לטפל בנושא אחר (אם אין ניגוד אינטרסים). עו"ד מומחה בנושא יבדוק את המיופים וכך יוכל לאשר מיופה או לשלול את נאמנותו לאותו אדם.

מה חשוב לבדוק לפני שחותמים על ייפוי כוח מסוג זה?

ראשית, חשוב לפנות לעו"ד שבקיא בנושא והוא מומחה לענייני ייפויי כוח מתמשכים בעל הסמכה לכך, לא כל עו"ד יכול לעשות זאת. עו"ד מנוסה ומוסמך ילווה את האדם, יסביר לו את זכויותיו, את משמעות המסמך ואת האפשרויות שעומדות בפניו כדי להגדיר מהם המקרים בהם המסמך נכנס לתוקף. בנוסף, הוא יסביר למיופה הכוח מה משמעות המסמך, יבדוק את כשירותו ונאמנותו לאדם על מנת שלא יתגלו ניגודי אינטרסים בהמשך.

למה רצוי לחשוב על ייפוי כוח מתמשך כבר היום?

החיים דינאמיים והמציאות של חיינו משתנה כל הזמן. לא עלינו, תאונות, מחלות מפתיעות ואפילו קורונה שנכנסה לחיינו גורמים לנו לחשוב על היום שאחרי. כדי שתהיו מוגנים חשוב למנות אדם שיהיה אחראי במקומכם וישמור עליכם במקרה הצורך. בין אם אתם צריכים לקבל טיפולים רפואיים ואין לכם את היכולת לקבל החלטות על מצבכם ובין אם עבור הנכסים שלכם או הכספים שלכם. מיופה כוח שתגדירו מבעוד מועד היא בחירה טובה יותר מאשר מאבקים בבית המשפט לאחר שינוי במצבכם.

 

Rate this post